نور الهدی کُرغُند

امام علی(ع) :با بخشش، قدر و منزلت انسان بالا رود؛ و با فروتنی، نعمت كامل شود.


دوست دارم شبی در خواب چهره زیبا و دل ربای مهدی فاطمه عجل الله تعالی فرجه الشریف را ببینم، اما نمی‌دانم چگونه به این آرزو برسم!


 

استاد: شب غذایی شور بخور و بدون خوردن آب، بخواب.

 

شاگرد دستور استاد را اجرا کرد و فردا گفت: استاد دیشب دائم خواب آب می‌دیدم! خواب دیدم بر لب چاهی آب می‌نوشم، کنار نهر آبی در حال خوردن آب هستم.

 

استاد گفت: تشنه آب بودی خواب آن را دیدی، تشنه‌ امام زمان بشو تا خوابش که سهل است، بلکه در بیداری حضرت را زیارت کنی.

 

اما چگونه؟ چگونه تشنه دیدار حضرت شویم؟ چگونه عاشق مولایمان حضرت ولی عصر(عج) شویم؟

 

اصول گرایشی ظهور امام زمان (عج)

 

1: ایمان به وعده‌های الهی:

 

آمدن منجی یکی از وعده‌های خداوند سبحان است و کسانی ظهورش را در قلب‌شان به انتظار می‌نشینند که ایمان به وعده‌های الهی داشته باشند، و آن را با عمق دل و جان خود بپذیرند، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:

 

«بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ وَ ما أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفیظٍ»؛ آنچه خداوند براى شما باقى گذارده از سرمایه‏‌هاى حلال، برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید! و من، پاسدار شما و مأمور بر اجبارتان به ایمان نیستم».

 

2: تقوا و عمل صالح:

 

آماده ساختن خود برای خدمت گزاری و اطاعت از امام زمان، از دیگر اصول انتظار است، کسی که انتظار زیارت دیدار دوست را در سر می‌پروراند با آماده سازی خانه، درست کردن غذا و پوشیدن لباس‌های مناسب، این انتظار را با اعمال مناسب به واقعیت تبدیل می‌کند، خداوند نیز وعده دیدار و گشایش را به کسانی می‌دهد که انتظارشان را با عمل صالح به رخ جهانیان می‌کشانند و می‌فرماید:

 

«وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ»؛ خداوند به کسانى از شما که ایمان آورده و کارهاى شایسته انجام داده‌‏اند وعده مى‌‏دهد که قطعاً آنان را حکمران روى زمین خواهد کرد.

 

3: صبر و استقامت:

 

زندگی سرشار از موانع و مشکلات است، از آزار و اذیت انسان‌های بی‌تقوا گرفته تا فشارهای هوای نفس و بیماری‌های جسمی و...، انسانی که داری روحیه استقامت است هیچ گاه فشارهای زندگی او را از آمدن منجی و محقق شدن وعده الهی نا امید نمی‌کند، و همیشه با ایمان به وعده‌های الهی و تلاش مضاعف به جنگ با مشکلات فردی و اجتماعی می‌رود و آن را مقدمه‌ای برای ظهور الطاف الهی می‌داند، همان گونه که خداوند ماجرای حضرت موسی (ع) را در دعوت به صبر و استقامت برای برخورداری از الطاف الهی مطرح کرده و می‌فرماید:

 

«قالَ مُوسى‏ لِقَوْمِهِ اسْتَعینُوا بِاللَّهِ وَ اصْبِرُوا إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ یُورِثُها مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقینَ»؛ موسى به قوم خود گفت: از خدا یارى جویید، و استقامت پیشه کنید، که زمین از آن خداست، و آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد، واگذار مى‏‌کند و سرانجام نیک براى پرهیزکاران است».

 

4: عزت‌مداری:

 

امروزه قدرت‌های استکباری جهان با تبلیغات مسموم خود، بشر را به بردگی افکار شیطانی کشانده‌اند و در عمل نیز آنان را تحقیر می‌کنند، در حالی که خداوند انسان را آزاد خلق کرده است، و چنین ذلتی را نمی‌پسندد و می‌فرماید:

 

«وَ لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً»؛ و خداوند هرگز کافران را بر مؤمنان تسلطى نداده است.

 

کسی که قلباً عاشق ظهور امام زمان(عج) است باید ضمن این که خود، از آسیب رسانی به عزت مؤمنین پرهیز می‌کند معتقد باشد که همه پیامبران برای پرورش روحیه عزت‌مداری و زندگی بدون اسارتِ روح و جان مبعوث شده‌اند، و در راستای همین عزت‌مداری با کافران سلطه‌جو مبارزه می‌کردند و این مبارزه در زمان آخرین منجی نیز وجود دارد و حضرت با قدرت الهی عزت را به مسلمانان باز می‌گرداند و مستکبرین را به خاک ذلت می‌نشاند. در دعای افتتاح می‌خوانیم:

 

«با وجود او اسلام و مسلمین عزت می‌یابند و نفاق و منافقان به ذلت کشیده می‌شوند».

 

5: ولایت‌پذیری:

 

ولایت همانند محور آسیاب است که همه دستگاه ها به گرد او می چرخند، و کوچکترین ناهماهنگی در چرخش موجب از هم پاشیدگی مجوعه قطعات آسیاب و در نتیجه توقف او خواهد شد، قطعا جامعه ای سالم است که حرکت‌هایشان هماهنگ با محور آن یعنی ولایت فقیه باشد، به خاطر اهمیت یکدلی و حرکت منظم و یکپارجه است که خداوند مردم را به اطاعت محورهای دین یعنی پیامبر و امامان معصوم و در زمان غیبت ولی فقیه دعوت می کند و می فرماید:

 

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‏ شَیْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ...»؛ اى کسانى که ایمان آورده‌‏اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر «اوصیاى پیامبر» را! و هر گاه در چیزى نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید و...».

 

بنابراین ظهور امام زمان در جامعه، زمانی محقق خواهد شد که دست امید از همه راه‌ها کشیده و با ایمان، منتظر وعده الهی باشند و در راستای تحقق انتظار اعمال و رفتارشان را اصلاح کنند و اسارت افکار و برنامه‌های مسموم استکبار که از طریق ماهوارها و .. تزریق می‌شود برایشان سخت و طاقت فرسا باشد و با آن مبارزه کنند و همه این امور با ولایت پذیری آنان محقق خواهد شد که مقدمه‌ای برای پذیرش ولایت آخرین منجی بشریت است.

طبقه بندی: ائمه (علیم السلام)،

[ دوشنبه 3 خرداد 1395 ] [ 09:40 ق.ظ ] [ نور الهدی اندیشه اسلامی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه