نور الهدی کُرغُند

امام علی(ع) :با بخشش، قدر و منزلت انسان بالا رود؛ و با فروتنی، نعمت كامل شود.

پیامبر عظیم‌شأن اسلام فرموده‌اند که صراط چهار خواسته را از انسان طلب می کند

پیامبر عظیم‌شأن اسلام فرموده‌اند که صراط چهار خواسته را از انسان طلب می کند، اینکه آیا فرد در دنیا مواظب زبان خود بوده یا با تهمت، دروغ، سخن‌چینی و زخم‌زبان زدن آن را آلوده ساخته؟ نیکی به پدر و مادر و نماز اول وقت از مطالبات دیگر صراط بوده و آخرین آن حقی است که ممکن است به گردن فرد باشد و آن را ادا نکرده نباشد.

 

روایتی از امام صادق(ع) نقل شده که می فرمایند: «صراط، یعنی طریق معرفت خداوند، که شامل دو صراط می شود، صراطی در دنیا و صراطی هم در آخرت. اما صراط در دنیا، امامی است که اطاعت او واجب است و اما صراط در آخرت، پلی است که بر روی جهنم زده شده است، و هر کسی در دنیا از صراط دنیا، به درستی رد شود (یعنی امام خود را بشناسد و او را اطاعت کند) در آخرت نیز از پل آخرت به آسانی می گذر. و کسی که در دنیا امام خود را نشناسد، در آخرت هم، قدمش بر پل آخرت می لغزد و به درون جهنم سقوط می‌کند.»

 

 امام صادق(ع) همچنین در تفسیر آیه 14 سوره فجر «ان ربک لبالمرصاد» می فرمایند «مرصاد پلی است بر طریقی که از جهنم می گذرد و کسی که حق مظلومی بر گردن او باشد، از آن نخواهد گذشت» و در جای دیگر اشاره کرده اند که «بر روی جهنم پلی است که از مو باریک تر و از شمشیر برنده تر است.»

 

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه پل صراط یکی از مواقف روز قیامت است، خاطرنشان کرد: پل صراط مصداق عینی و فیزیکی ندارد بلکه برای آشنایی بیشتر اذهان مردم با مفهوم آن، تعبیر از پل شده است و می‌تواند تعبیر از راه راستی باشد که قرآن از آن به عنوان «صراط مستقیم» یاد کرده، یعنی مسیر هدایت الهی که در نهایت به بهشت برکات خداوند می انجامد و اگر فردی روی پل صراط دنیوی در مسیر راست حرکت کند، در آخرت نیز ادامه این راه را به آسانی خواهد پیمود.

طبقه بندی: مذهبی،

[ پنجشنبه 6 اسفند 1394 ] [ 10:22 ق.ظ ] [ نور الهدی اندیشه اسلامی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه